Pro Orel jednota Velké Němčice, je datum 25.11.1990 velmi významné. V tento den byla tato jednota obnovena po více než 40-ti letém útlumu. Cíle Orla jsou realizovány pomocí sportovní činnosti, která je základem orelských aktivit. Mimo sportu se Orel věnuje také kultuře. Jeho činnost je založena na křesťanských hodnotách. Celou svojí činnosti chce: „Orel dávat sportu smysl“.

Členové místní jednoty Orla rozvíjí sportovní a kulturní aktivity celoročně. Dovolte, abychom vám „pootevřeli okénko“ do naší činnosti. Více jak 90 členů místní jednoty Orla se věnuje hlavně tělovýchově, sportu a rozvoji kultury v naší obci. Naše oddíly hrají především florbal, malou kopanou, odbíjenou, kuželky a stolní tenis. Florbalový oddíl FK Orel Velké Němčice dosáhl svého největšího úspěchu v roce 2003, kdy v jihomoravské lize obsadil zasloužené druhé místo. V malé kopané se místní jednota každoročně zúčastňuje mistrovství Orla a málokdy se stane, aby naši fotbalisté neskočili na medailových pozicích. Fotbalisté Velkých Němčic zvítězili v X. ročníku memoriálu Jana Pulkrábka. Turnaj proběhl za účasti 17 družstev v roce 2005 ve Žďáře nad Sázavou. Od dob znovuobnovení Orla po sametové revoluci je to největší sportovní úspěch naší jednoty a všichni z něj máme upřímnou radost. Vždyť až tato naše devátá účast skončila kýženým prvním místem. Stolní tenisté, jednotlivci i družstva, se v rámci orelských soutěží zúčastňují jak župních tak i ústředních akcí. Je již pravidlem, že reprezentanti místní křesťanské jednoty, se každoročně umístí na Mistrovství Orla na stupních vítězů. Toto umístění jim zaručuje postup na turnaje evropské úrovně. Trendem poslední doby je mnohem více aktivně sportovat a volejbal je ideálním rekreačním sportem, při němž se mohou scházet nadšenci všech věkových kategorií, mužů i žen. V naší obci má tento sport velmi dlouhou tradici a hraje se zde již více než 30 let, v současné době aktivně hraje volejbal přibližně 12 žáků a 18 dospělých. Kromě dvou turnajů pořádaných ve Velkých Němčicích – Mikulášský a letní turnaj Zlaté písky se také pravidelně zúčastňujeme volejbalových turnajů v Křenovicích, Hustopečích, Těšanech, Křepicích a několik našich členů hraje Amatérskou volejbalovou ligu v Brně.

Orel Velké Němčice po výhře na Mistrovství Orla v roce 2005:

Jan Pich, Pavel Maška, Radek Nečas, Lukáš Frimmel

Petr Štěrba, Lukáš Rástočný, Daniel Záblacký, Radek Kosina, Petr Tesař

Mimo sportovních aktivit se jednota Orla snaží o podporu kulturního dění v obci (Ústřední či Župní orelský krojový ples, Štěpanská zábava, Kateřinská zábava a Tradiční letní ochutnávku vín s předhodovou besedou u cimbálu). Jako „den sportu pro všechny“ v měsíci červnu pořádáme za přispění MO KDU-ČSL a farního úřadu tradiční Dětský den při příležitosti svátku sv. Víta. Odpoledne začíná tradiční soutěží „kreslením na chodník“. Po vyhodnocení nádherných kreseb se pokračuje soutěžním pětibojem. Vyhlášení výsledků probíhá u táboráku na místní faře. S více jak patnáctiletou tradicí zajišťujeme ve druhém prázdninovém měsíci tradiční orelský tábor, který je připraven ve spolupráci s farním úřadem Velké Němčice jako tématická táborová hra v rekreačním středisku v Újezdě u Černé Hory pro více jak 25 dětí. Mezi významné každoroční akce patří také hudební festival Němčický klíč, který je realizován pod záštitou Orla skupinou Pokaždé jinak. Na rok 2009 je již připraven osmý ročník. Mezi hudební osobnosti, které navštívili němčický pohodový večer plný dobré muziky, byli domácí Pokaždé jinak, Ivan Hlas, Butty, Shannon, Svatý Pluk, Žalman, Mamina Gospel, U2 desire a další.

Akce


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting